Aktualności

31-03-2014Kongres URBI - zaproszenie

Unia Rynku Budowlano–Inwestycyjnego (URBI) to inicjatywa konsolidacji uczestników branży budowlanej i inwestycyjnej dla wzmocnienia jej znaczenia w gospodarce kraju. W środę, 2 kwietnia 2014 w siedzibie Ministerstwa Gospodarki odbędzie się Kongres założycielski Unii.

 

Idea URBI
Na rynku budowlano-inwestycyjnym istnieje szereg organizacji branżowych. Unia Rynku Budowlano-Inwestycyjnego ma na celu połączenie  ich sił w jedną grupę, która podejmie wspólne starania o wypracowanie i wdrożenie w Polsce rozwiązań prawnych najbardziej korzystnych dla procesu inwestycyjno–budowlanego.

        - Likwidując szkodliwe przepisy, można zauważalnie obniżyć w Polsce koszty budowy zarówno dróg, kolei jak i mieszkań. Tylko jeden przykład: sam rząd w jednym ze swych raportów zauważył, że w cenie jednego metra kwadratowego mieszkania ok. 30% ceny stanowią koszty różnego rodzaju regulacji. Wyeliminowanie ich pozwoli za te same, ograniczone pieniądze – budować szybciej i taniej. – piszą w deklaracji programowej założyciele URBI.

W skład założycieli URBI, która powstała z inicjatywy Centrum im. Adama Smitha, już dziś wchodzą organizacje i podmioty gospodarcze o dużym potencjale, m.in.: Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, Polski Kongres Drogowy, Stowarzyszenie Producentów Cementu, Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Rudnicka&Consulting i kilkanaście innych.

        - Zaangażowanie tak różnorodnych organizacji i środowisk pozwala nam kompetentnie wypowiadać się na każdy temat związany z procesem budowlano-inwestycyjnym i tworzyć kompleksowe rozwiązania dla rozwoju budownictwa w Polsce. Ponadto gwarantuje, że URBI będzie kierować się w działaniu nie interesem tej czy innej branży, ale interesem publicznym. – mówi Marzena Rudnicka, ekspert w Centrum im. Adam Smitha, pomysłodawczyni URBI.

Cele konsolidacji
Unia Rynku Budowlano-Inwestycyjnego wśród głównych celów swojego działania wymienia wypracowanie i wdrożenie prostych i jednoznacznych zasad prawa budowlanego, likwidację użytkowania wieczystego i zastąpienie go prawem własności, zmianę ustawy o zamówieniach publicznych czy wprowadzenie jasnego systemu podatkowego.

        - To doprowadzi do odblokowania procesu inwestycyjnego w Polsce, a w rezultacie na zauważalnie wyższy poziom dobrobytu i bogactwa narodowego. – wyjaśnia Andrzej Sadowski, Wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha.

Kongres założycielski
Kongres założycielski URBI, który odbędzie się 2 kwietnia 2014 roku w siedzibie Ministerstwa Gospodarki, ma zapoczątkować dyskusję na kluczowe dla URBI tematy i zachęcić kolejne podmioty do zaangażowania się w jej prace.

W programie Kongresu zaplanowano debaty:
   1. Jak branża budowlano-inwestycyjna może rozwinąć polską gospodarkę?
   2. Trzy kroki do odblokowania procesów budowlano-inwestycyjnych
   3. Jak samorządy i sektor prywatny mogą współpracować w realizacji celów inwestycyjnych?

Swój udział zapowiedział Wicepremier i Minister Gospodarki – Janusz Piechociński. W debatach wezmą udział przedstawiciele Ministerstw Gospodarki i Infrastruktury, Parlamentu i Europarlamentu, Prezydenci i Wiceprezydenci miast, przedstawiciele organizacji branżowych, kancelarii prawnych i firm doradczych. Zostanie również uroczyście odczytana i podpisana deklaracja programowa URBI.

Kongres adresowany jest do wszystkich podmiotów, które są zainteresowane rozwojem branży budowlano-inwestycyjnej – producentów materiałów budowlanych, firm wykonawczych, deweloperów, architektów, doradców i instytucji finansujących.

        Szczegółowe informacje na temat URBI oraz bezpłatna rejestracja na Kongres TUTAJ

wstecz
Copyright © 2004-2016 tartaki.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.